اصول تغذیه درسالمندی

اصول تغذیه در سالمندی

تغذیه سالمندان

میانسالی تقریبا از 50 سالگی آغاز می شود .به دلیل تغییراتی که ناشی از افزایش سن در این دوران در بدن رخ می دهد نیازمند آن هستیم که بیش از گذشته به سلامت خود اهمیت بدهیم . یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست در دوران میانسالی رعایت شود ، بحث تغذیه و سلامت غذایی می باشد .نیاز سالمندان به مواد مغذی و مفید با توجه به داروها ، بیماری های و پدیده های بیلوژیکی دوران میانسالی و سالمندی متفاوت می باشد .

مهم ترین توصیه ای که می توان از آن بهره برد استفاده از غذاهای ساده با حجم کم می باشد که نیازهای فرد میانسال به مواد غذایی را تامین کند .غذاهایی که چربی و کلسترول کمتر ، نمک کمتر و همچنین فیبر بیشتر داشته باشند .

ما در ادامه ، مواد غذایی و ویتامین هایی را معرفی می کنیم که سالمندان گرامی با استفاده از آن ها در رژیم غذایی خود سلامت بدن خود را حفظ کنند و دچار مشکلاتی اعم از کمبود ویتامین ، یبوست ، افت قند و افت انرژی نشوند .

      ویتامین در سالمندان D

مصرف ویتامین D در افزایش ایمنی ، بهبود عملکرد ماهیچه ها و همچنین در پیشگیری از آسیب دیدگی ها تاثیر به سزایی دارد .بر طبق تحقیقات افراد میانسالی که سطح ویتامین D خونشان پایین می باشد ، در معرض مشکلات و مرگ و میر زودرس قرار می گیند .مصرف تخم مرغ ، ماهی ، شیر ، پنیر و ... می تواند سطح ویتامین D بدن شما را افزایش دهد .

  کلسیم در سالمندان

کلسیم و تاثیر مستقیمی که بر روی تراکم استخوان دارد بر همگان ثابت شده است .کلسیم همچنین برای انقباض ماهیچه ای ضروری است .همچنین بر سیستم اعصاب و حفظ تعادل اسیدی بدن نیز می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد .گروه غذایی لبنیات ها و مواد لبنی تامین کننده کلسیم بدن می باشند .

پروبیوتیک ها در سالمندان 

پروبیوتیک ها به افزایش سطح ایمنی بدن، بهبود عملکرد سیستم گوارشی، سلامت پوست، کاهش کلسترول بد خون، مبارزه با بیماری های لثه و کنترل وزن بدن کمک می کند.

اسیدهای چرب امگا 3 در سالمندان

سلامت مغز ، قدرت بینایی ، سلامت پوست و مو ، سیستم گردش خون ، کاهش درد ماهیچه ای ، کاهش بیماری های قلبی ، افسردگی و... ارتباط مستقیمی با اسیدهای چرب امگا 3 دارند .شما با مصرف و تامین اسیدهای چرب امگا3 می توانید بدن خود را از بسیاری از مشکلات مصون نگه دارید .مصرف ماهی و همچنین مکمل های غذایی می تواند انتخاب خوبی باشد .

فیبردر سالمندان

موادغذایی حاوی فیبر خوراکی به ثابت نگه داشتن قندخون و کاهش واکنش انسولین و همچنین کاهش میزان هضم و جذب موادغذایی کمک می کند و در نتیجه باعث می شود احساس گرسنگی به تاخیر بیافتد. به گفته پزشکان مصرف رژیم غذایی حاصل فیبر کافی، روشی مناسب برای کنترل وزن به حساب می آید. بررسی ها نشان می دهد که به ازای هر گرم فیبر مصرفی، حدود هفت کالری در بدن سوزانده می شود.

مایعات در سالمندان

مصرف روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان مایعات و ترجیحا آب برای پیشگیری از یبوست و کم کاری روده ، توصیه می شود .

پروتئین در سالمندان

از آنجاکه در سالمندان نیاز به انرژي کاهش می یابد، پروتئین مورد نیاز بدن باید از منابع باکیفیت بالا (از لحاظ پروتئین) مانند گوشتهاي کم چربی، مرغ، ماهی، سفیده تخم مرغ،فرآورده هاي لبنی بدون چربی یا کم چربی تامین شود. غلات و حبوبات نیز از منابع گیاهی پروتئین هستند که اگر با هم مصرف شوند تمامی اسیدهاي امینه ضروري مورد نیاز بدن راتامین می کنند.پروتیین پانزده درصد کل انرژي روزانه را تشکیل می دهد. توصیه کنیدحدودنصف پروتئین مصرفی روزانه از نوع حیوانی باشد .

فقرآهن در سالمندان

کم خونی فقرآهن در سالمندان نسبت به افراد دیگر شیوع کمتري دارد اما در افرادي که غذاهاي کم انرژي مصرف می کنند و یا مشکوك به سوء تغذیه هستند شایع است. نیاز مردانو زنان سالمند به آهن یکسان است و میزان توصیه شده روزانه به طور متوسط ۷ میلی گرماست. زرده تخم مرغ، گوشت، ماهی، جگر، حبوبات و سبزي هاي برگ سبز تیره مانندجعفري، برگ چغندر،گشنیز و بخش هاي تیره برگ از منابع آهن می باشند.

مصرف روی در سالمندان

مصرف روي در سالمندان پایین است. بعلاوه ممکن است افراد مسن جذب روي کمترينسبت به افراد جوانتر داشته باشند. برخی از عوامل شامل داروهایی که مصرف آنها درمیانسالان شایع است مانند مکملهاي آهن و کلسیم می توانند جذب روي را مختل کرده و یاترشح آن را در ادرار افزایش دهند واین مسئله منجر به کمبود روي در بدن شود. به همین دلیل براي این افراد معمولا مکمل روي تجویز می شود. جگر،گوشت، شیر، حبوبات و گندم ازمنابع غنی روي می باشند. برخی از علائم کمبود روي شبیه علائمی است که بطور طبیعی همزمان با سالمندي بروز می کند مانند کاهش حس چشایی و انواع درماتیت ها. اگر این علائم با کمبود روي همراه باشند علت اصلی علائم فوق ناشناخته باقی می ماند.

منیزیم در سالمندان

منیزیم یکی از املاح موثر در استحکام و مقدار توده عضلانی بدن است. کمبود این عنصر نیزیکی از مشکلات تغذیه اي در سنین سالمندي می باشد و در سالمندان مبتلا به سوء تغذیه و سندرم هاي سوء جذب نیز بیشتر مشاهده می شود. منابع غذایی غنی منیزیم عبارتنداز: آجیل، لوبیاي سویا، دانه کامل ذرت، ملاس، ادویه ها، اسفناج، نخود سبز، جگر و گوشت گاو.

تغیییرات فیزیولوژیکی در سالمندی

با افزایش سن، میزان متابولیسم بدن افت می کند. زیرا فعالیت بدنی به طرز چشمگیري کاهش می یابد

کاهش توده بافت نرم عضلانی از سنین حدود ۳۰ تا ۴۰ سالگی و کاهش توده چربی از حدود۷۵ سالگی آغاز می شود. کاهش توده عضلانی به ویژه در مردان شایع تر است و ممکن است با کاهش وزن تظاهر نکند. با افزایش سن تجمع چربی در تنه افزایش می یابد و سبب افزایش خطر بیماریهاي قلبی عروقی و متابولیک می شود.

با افزایش سن، نسبت کمر به باسن (Waist-to-hip) افزایش می یابد که این حالت در افرادسیگاري بیشتر است. مطالعات انجام شده در افراد سنین ۵۵ تا ۶۹ ساله نشان داده استکه این افزایش نسبت با افزایش مرگ و میر خصوصا" مرگ و میر ناشی از بیماري هاي عروق کرونر مرتبط است. کاهش آلبومین و کلسترول سرم، از شاخص هاي مرگ و میر دوران سالمندي هستند زیرا کاهش سطح این دو فاکتور در سرم ارتباط مستقیم با دریافت کمپروتئین – انرژي داشته و در پاسخ به افزایش سطح سیتوکین هاي در گردش مثل فاکتور-a3تومورنکروسیس یا اینترلوکین-۱ می باشد. سطح سرمی آلبومین کمتر از gr/dl ۳ به شدت بامرگ متعاقب آن ارتباط دارد.

در سالمندان نقش چربی ها حیاتی است. چربی به عنوان عامل موثر در تولید انرژي در زمان قحطی و کم غذایی و محافظت کننده در برابر شکستگی لگن عمل می کند و در حفظ تعادل گرمایی بدن (Termoregulation) نقش دارد.

آدرس : خیابان شریعتی،خیابان ظفر،،خیابان فرید افشار،خیابان آرش شرقی،خیابان دلیری،کوی فرهنگ،شماره 9
شماره مدیریت: 22004188-22008226
تلفکس:22640988
کلیه حقوق این سایت متعلق به طلیعه مهرمی باشد.
طراحی و پیاده سازیدیجی وِب

Search