ویژگی هایی که یک خانه سالمندان باید داشته باشد

ویژگی هایی که یک خانه سالمندان باید داشته باشد

خانه سالمندان

متاسفانه روز به روز تعداد افرادی که توانایی نگهداری از سالمندان خود را ندارند و به ناچار آنها را به خانه سالمندان می برند رو به افزایش است . مشکلات زمانی ، مشکلات مکانی ، مشکلات اقتصادی و بیماری های سالمندان مانند آلزایمر و ... از جمله دلایل این افزایش می باشد.زندگی پیشرفته ماشینی با تمام مشکلات و معضلاتش امکاناتی را نیز برای رفاه افراد مخصوصا سالمندان فراهم آورده است.

تعدادی از سالمندان به خاطر بیماریهای خاص مثل بیماریهای شدید روانی یا مشکلات حرکتی قادر به انجام کارهای روزمره خود نبوده و از طرفی فرزندان و خانواده های آنها نیز به علت کار روزانه خود و یا نبود جا برای نگهداری از این سالمندان مجبور میشوند آنها را به خانه های سالمندان بسپارند.امروزه سرای سالمندان به عنوان محلی ناگزیر برای اسکان تعدادی از سالمندان که جایی را برای زندگی ندارند یا وضعیتی دارند که خانواده ناچار به سپردن آنان به این اماکن هستند ، به شمار می رود اما همین اماکن نیز باید استانداردهایی را فراهم کند .

محیط زندگی سالمند می بایست به گونه ای باشد که سالمند با تمام مشکلاتی مانند بیماری ، ناتوانی در حرکت و محدودیت هایی که دارد ، محل راحتی برای زندگی وی باشد .

خانه های سالمندان می بایست طبق استانداردهایی طراحی شده باشند و از قوانین خاصی پیروی کنید . اگر شما هم سالمندی دارید که می خواهید او را به خانه سالمندان بفرستید ، با ما همراه باشید تا نکات لازم را با شما در میان بگذاریم تا سالمند شما در محیط راحتی زندگی کند .

اتاق های خانه سالمندان

هر اتاق بیشتر از 4 نفر را نباید در خود جای دهد . فضای بین تخت ها باید به گونه ای باشد که رفت و آمد سالمند به راحتی انجام شود ، همچنین اتاق دارای پنجره و نور طبیعی باشد . اگر تخت های سالمندان در کنار هم قرار گرفته است پرده ای در میان آنها قرار داشته باشد تا سالمند بتواند فضای خصوصی برای خود داشته باشد . چاغی برای مطالعه بالای تخت هر شخص نیز باید تعبیه شده باشد . همچنین هر سالمند باید یک کمد جداگانه وهم‌اتاقی‌های سازگار، همزبان و متناسب با خود داشته باشد. در صورت تمایل، اتاق تلفن داشته باشد. وملحفه‌های تمیز در دسترس باشد.

ویژگی مهم سرویس بهداشتی

طراحی این مکان‌ها باید طوری باشد که ویلچر در آن‌ها به راحتی وارد و خارج شود و امکانات مناسب برای افراد معلول داشته باشد. سینک‌ها باید مجهز به آب سرد و گرم باشد.در این مکان میله‌های حمایت‌کننده‌ای باشد که فرد بتواند در حین حرکت دست خود را به آن‌ها بگیرد و از آن‌ها برای تسهیل حرکت استفاده‌ کند.در این مکان‌ها باید زنگ‌هایی وجود داشته باشد که در صورت بروز حادثه فوراً پرستار‌ها مطلع شوند.

سالن ها و اتاق نشیمن

اماکن عمومی نیز باید نور کافی داشته باشند. همچنین در تمام اتاق‌ها، پریز‌های برق و وسایل خطرناک باید با رنگ‌هایی که به شدت جلب توجه می‌کنند (مثل قرمز پررنگ و غیره) مشخص شوند.

در سالن‌ها و اتاق‌ها باید میله‌هایی دور‌تا‌دور اتاق وجود داشته باشد که سالمند در هنگام حرکت بتواند از آن‌ها کمک بگیرد.سالن و راهرو ها باید دست کم آن‌قدر وسعت داشته باشد که به طور همزمان دو ویلچر بتوانند از کنار هم عبور کنند. همچنین برای استراحت سالمندان صندلی‌ها و کاناپه‌های راحتی باید در آن تعبیه شود . یک تابلوی اعلانات نیز لازم است تا قوانین و خبر‌های سرای سالمندان را به اطلاع ساکنان برساند.

سالن تفریح و ورزش خانه سالمندان

تـمام مـؤسـسات سالمندان باید دارای سالن‌های مناسبی برای ورزش و تفریح سالمندان باشند.وسایل سرگرمی و تفریح متناسب با شرایط به میزان کافی در آن‌جا وجود داشته باشد.مکان‌ها یا اتاق‌های خصوصی مناسبی برای ملاقات‌ با دوستان یا اعضای خانواده داشته باشد.در ضمن، اتاق‌های خصوصی برای انجام معاینات و اقدامات پزشکی در آن‌ها تعبیه شده باشد.

ویژگی های محیطی خانه سالمندان

مؤسسه باید تمیز باشد و از نظر ظاهری مرتب به نظر برسد،بو و هوای مطبوع داشته باشدواز سروصدای ترافیک شهر یا دیگر صدا‌های آزار‌دهنده دور باشد. تهویه مناسب هوا و اعتدال درجه حرارت در زمستان‌ها و تابستان‌ها،دسترسی به تلفن عمومی برای همه وصندوق مخصوص برای نامه‌ها و مرسولات هر فرد در نظر از دیگر لوازم و شرایط چنین موسسه ای است.تمبر و لوازم مورد نیازنیزباید مهیا باشد تا فرد بدون مشکل بتواند نامه بفرستد.

اقدامات ایمنی

محیط باید فاقد خطراتی نظیر نور کم‌، مسیر سنگلاخ، صندلی‌های ناپایدار و در حال شکستن یا وسایل دست‌وپاگیری باشد که ممکن است فرد در هنگام راه رفتن به آن‌ها برخورد کند.به طور سالانه این اماکن باید از نظر امنیت در برابر آتش، زلزله و حوادث دیگر به طور رسمی ‌بررسی و بیمه شوند.مسیر‌های خروج اضطراری باید در نظر گرفته شده باشد.وامکانات اطفاء حریق فراهم باشد. وسایل کمک‌های اولیه و اورژانس وزنگ خطر‌های مناسب در تمام ساختمان جهت اطلاع‌رسانی فوری و اورژانس به تمام سالمندان نیز باید وجود داشته باشد. با توجه به مشکلات شنوایی در این سنین، صدای این زنگ خطر‌ها باید طوری باشد که تمام سالمندان به راحتی آن را بشنوند (حتی اگر خواب هستند).تعداد پله‌های طبقات نباید زیاد باشد و باید آسانسور به میزان کافی برای حرکت در بین طبقات وجود داشته باشد.برای پنجره‌ها، تراس‌ها و پشت‌بام، نرده‌های محافظ تعبیه شده باشد.

پزشک

تمام دارو‌های مورد نیاز بیمارباید مهیا باشد. همچنین وجود پرستارهای مجرب و دوره‌دیده برای انجام کمک‌های اولیه و اقدامات احیا به طور شبانه‌روزی وویزیت روزانه توسط پزشک عمومی‌ در صورت نیاز وامکان برقراری تماس فوری با پزشک در موارد اضطراری از قبل هماهنگ‌شده باشد.در صورت نیاز باید امکان ویزیت توسط متخصص بیماری‌های مختلف موجود باشد. این فرصت باید به بیمار داده شود که در صورت احساس نیاز بتواند توسط پزشک شخصی خود معاینه و درمان شود.

وجودامکانات فیزیوتراپی در مرکز وهماهنگی با نزدیک‌ترین بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران اورژانسی از ضروریات ست ضمنا باید دفتری در مرکز وجود داشته باشد که بیماری‌ها و شرایط هر بیمار و آدرس، شماره تلفن و نحوه ارتباط برقرار کردن فوری با چند نفر از نزدیکان او در آن خوانا و مرتب به طور مستمر ثبت شود.

باید مکان خاصی برای افراد تعبیه شود تا به مسائل مذهبی خود به راحتی رسیدگی کنند.اتاق مطالعه و کتاب‌ها و لوازم مورد نیاز در این زمینه مهیا باشد.امکان شرکت در مراسم مذهبی، تفریحی یا خانوادگی در خارج از مؤسسه برای فرد فراهم باشد وبرنامه‌های سرای سالمندان آن‌قدر انعطاف‌پذیر طراحی شود که فرد در صورت عدم تمایل بتواند در هر کدام از آن‌ها شرکت نکند.همچنین بایداقدامات مناسب برای تعطیلات، اعیاد یا روز تولد افراد سالمند مؤسسه در نظر گرفته شود .

تغذیه

تغذیه سالمندان باید دلپذیر و غیر یکنواخت باشد.رژیم‌های غذایی سالمند باید کاملاًرعایت شود.سلامت مواد مورد استفاده و غذا‌های طبخ‌شده به طور مستمر کنترل شود.

و اما با توجه به تجربه کسانی که در خانه سالمندان فعالیت کرده اند ، این افراد به کسانی که والدین و یا عزیزی را می خواهند به خانه سالمندان بسپارند پیشنهاد کرده اند که 10 نکته را در نظر بگیرند و از پرسنل آنجا سوالاتی را بپرسند تا خیالشان از بابت نگهداری سالمند خود راحت باشد . نکاتی که باید در نظر بگیرید در زیر آمده است با سالمند خود در خانه سالمندان غذا بخورید . این کار هم والدین‌تان را خوشحال می‌کند و هم می‌توانید کیفیت غذایی که به آن‌ها می‌دهند را بررسی کنید. اگر می‌بینید پدر یا مادرتان به غذای خانه سالمندان علاقه نشان نمی‌دهد و در عوض غذایی که شما از خانه می‌آورید را با اشتها میل می‌کنند، به کارکنان خانه سالمندان تذکر دهید. یادتان باشد اگر پدر یا مادرتان رژیم غذایی خاصی مثل رژیم‌های کم نمک دارند نباید زیاد روی مزه یا ظاهر غذا حساسیت نشان دهید. به بوهایی که در خانه سالمندان می آید دقت کنید . اگرمحل نگهداری بوی ادرار می دهد این می تواند ناشی از کم کاری در نظافت آنجا باشد . ساکنین اوقت خود را چگونه می گذرانند. نحوه صحبت کردن کارکنان با یکدیگر دیدن زخم بر روی بدن سالمندان . تصور نکنید هر کبودی یا زخمی روی بدن پدر یا مادرتان ناشی از بدرفتاری کارکنان است. پوست با پیر شدن حساس می‌شود. بعضی داروها نیز پوست را حساس‌تر می کنند. اما از بعضی زخم‌ها نباید چشم‌پوشی کرد. زخم‌هایی که شبیه انگشت دست هستند می‌توانند مشکوک باشند. هم‌چنین به زخم‌های قسمت‌هایی مثل صورت، شکم و کمر که با زمین خوردن صدمه نمی‌بینند توجه کنید. زخم بستر : زخم بستر معمولا اجتناب‌ناپذیر است؛ مخصوصا برای افراد بیمار و آسیب‌پذیر. اما اگر پدر یا مادرتان در عین بهره‌مندی از توانایی بلند شدن، راه رفتن و غذا خوردن زخم بستر دارد، باید نگران شوید و در این باره با کارکنان آن خانه سالمندان صحبت کنید. از آن‌ها بپرسید چرا پدر و مادرتان را بلند نمی‌کنند؟ چرا بیشتر اوقات در یک حالت هستند؟ در آخر با در نظر گرفتن نکات فوق می توانید برای عزیزان خود خانه سالمندانی را انتخاب کنید که حداکثر رسیدگی و امکانات رفاهی برای آن ها مهیا باشد و اوقات راحت و آرامی را در آن مکان داشته باشند .

آدرس : خیابان شریعتی،خیابان ظفر،،خیابان فرید افشار،خیابان آرش شرقی،خیابان دلیری،کوی فرهنگ،شماره 9
شماره مدیریت: 22004188-22008226
تلفکس:22640988
کلیه حقوق این سایت متعلق به طلیعه مهرمی باشد.
طراحی و پیاده سازیدیجی وِب

Search