سلامت دهان و دندان در سالمندان

سلامت دهان و دندان در سالمندان

سیستم گوارشی از زمان ورود غذا به دهان ، شروع می شود .سلامت دهان و دندان تاثیر چشم گیری بر روی وضعیت سلامت جسمانی بدن میگذارد . بخصوص در افراد سالمند به دلیل خشکی دهان ، التهابات لثه و سایر مشکلاتی که ممکن است برای سالمندان پیش بیاید ، مساله مراقبت از بهداشت دهان و دندان ، بصورت ویژه ای اهمیت پیدا می کند .

سیستم گوارشی از زمان ورود غذا به دهان ، شروع می شود .سلامت دهان و دندان تاثیر چشم گیری بر روی وضعیت سلامت جسمانی بدن میگذارد . بخصوص در افراد >سالمند به دلیل خشکی دهان ، التهابات لثه و سایر مشکلاتی که ممکن است برای سالمندان پیش بیاید ، مساله مراقبت از بهداشت دهان و دندان ، بصورت ویژه ای اهمیت پیدا می کند . با افزايش سن، تغييراتي در دهان شما ايجاد مي¬شود. اعصاب موجود در دهان شما کوچکتر خواهند شد که در نتيجه آن، از حساسيت دندان¬ها نسبت به پوسيدگي و ساير مشکلات دنداني کاسته خواهد شد. اگر مراجعه منظم (جهت چک¬آپ و معاينه روتين) به دندان¬پزشک نداشته باشيد، به دليل کاهش حساسيت دندان¬ها، به موقع متوجه مشکل دنداني خود نخواهيد شد و زماني از آن اطلاع پيدا مي¬ کنيد که بيماري يا پوسيدگي دنداني به حد زيادي پيشرفت کرده است.افراد سالمند معمولا به خاطر داروهایی که مصرف می کنند ؛ در معرض بیماری های عفونت های دندان ، پوسیدگی ، ناراحتی لثه ، ضایعات مخاطی خوش خیم و سرطان دهان هستند . عوارضی مانند ، خشکی دهان ، برفک و بیماری های قارچی ، ضایعات التهابی مربوط به دندان های مصنوعی و شقاق گوشه بی از اختلالات شایع در سالمندان است . همراه با افزایش سن ، شکل و ساختار دندان ها نیز تغییر می کند . زرد شدگی یا تیره تر شدن دندان ها به علت تغییر در ضخامت و ترکیب عاج زیرین رخ می دهد .اهمیت بهداشت دهان و دندان در طول زمان کاهش نمی یابد. برای مراقبت از دندان ها در سالمندی نیز باید دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. متاسفانه، بسیاری از سالمندان به علت ابتلا به آرتروز یا عارضه های دیگر دچار مشکلات مهارت و چابکی می شوند. این امر می تواند مسواک زدن و دسترسی به نقاط دشوار دندان ها را سخت کند. برای رعایت بهداشت دهان و دندان در شرایطی که فرد دچار مشکل در دست هایش است، می توان از گزینه مسواک های برقی استفاده کرد. استفاده از این مسواک ها، با کمترین نیاز به حرکت دست، جرم و پلاک را از روی دندان ها می زداید.استفاده از دهان شویه برای جلوگیری از پوسیدگی و کاهش اختلالات شایع دندانی در سالمندی موثر است . نوشیدن آب و مرطوب نگهداشتن نیز در این زمینه موثر است .

نکات و نحوه مراقبت از دندان های طبیعی

تمیز کردن پلاک میکروبی مهم ترین اصل در مراقبت و بهداشت دهان و دندان است .این عمل باعث خوشبو شدن دهان نیز می شود .افراد مسن از مسواک های نرم استفاده کنند و در روز 2 بار مسواک بزنند .نگهداری از دهان و دندان سالمندان ناتوان و در بستر بسیار اهمیت دارد .برای این کار لازم است با قرار دادن چنیدن بالش زیر سر سالمند ، سر او بصورتی باشد که رو به روی سر شما قرار گیرد . یک حوله و یک ظرف زیر چانه ی سالمند قرار دهید .برای سالمندان عزیزی که روی صندلی چرخدار هستند ، پرستار می بایست در پشت سر او قرار گیرد و یک دست خود را زیر چانه او و سرش را روی بدن خود تکیه دهد .حوله را بطوری قرار دهید که علاوه بر سینه ، شانه های ایشان را نیز بپوشاند .

آدرس : خیابان شریعتی،خیابان ظفر،،خیابان فرید افشار،خیابان آرش شرقی،خیابان دلیری،کوی فرهنگ،شماره 9
شماره مدیریت: 22004188-22008226
تلفکس:22640988
کلیه حقوق این سایت متعلق به طلیعه مهرمی باشد.
طراحی و پیاده سازیدیجی وِب

Search